Calluna 24 (2) 2007

 

 

RAPPORTERA MERA

Floraintresset bara ökar så här 300 ar efter Linnés födelse. Botanister i Västergötlands Botaniska Förening befinner sig fortfarande i en återhämtningsfas efter den omfattande inventeringen under 1980- och 90-talet. Rapporter fortsätter dock att strömma in, främst från botanister som besöker avfallsanläggningar, nedlagda tippar och deponier och från ruderatmarker, miljöer som kan utgöra spridningskällor för framtidens svenska flora i dessa klimatförändringarnas tider.

Undertecknad har lovat att prova på att vara rapportmottagare för fynd av kärlväxter i Västergötland från och med 2007. Som en första test har jag börjat med att datalägga de rapporter som Birgitta Herloff redovisat i Calluna 2006 nr 4, supplement 1. Det är ett mycket fint och omfattande arbete som Birgitta lagt ner på denna sammanställning. Koordinater och precisering av lokalerna varierar dock mycket beroende på rapportörernas intresse för detta.

För att alla intresserade ska få så stor användning som möjligt av rapporterade fynd nu och i framtiden är det av största vikt att rapporterna är noggrant redovisade. Med noggrant menar jag i första hand att all koordinatsättning måste förbättras avsevärt. Jag vill också understryka att jag inte garanterar att fynd rapporterade utan goda koordinater eller med en bifogad karta kommer att beaktas överhuvudtaget.

För alla med tillgång till Internet finns idag goda möjligheter att kunna göra en bra fyndrapport. Ni som inte har tillgång till Internet kan sluta läsa har om så önskas men kom ihåg att for att Era rapporter skall beaktas framöver vill jag att Ni från och med 2007 redovisar på traditionellt vis med uppgifter om art, kommun socken, växtplats antal etc tillsammans med en karta där det framgår var fyndet är gjort. Då kan jag själv lägga in rätt koordinater på sätt som redovisas nedan.

Koordinathämtning

GPS

Det kanske enklaste sättet att få fram bra koordinater är att skaffa en GPS-mottagare. De enklaste ryms i fickan och kostar idag bara ett par tusen kronor. Med den kan Du ta fram koordinater i de flesta lägen och med en noggrannhet ner till c:a 6 meter i normalfallet.

http://www.o.lst.se/o/

På länsstyrelsens hemsida finns en rubrik "GIS och kartor" som är en enklare GIS-tjänst öppen för allmänheten. Tjänsten visar bland annat;

Klickar man på länken "GIS och kartor" kommer man in till något som kallas "Informationskartan Västra Götaland". Ett ytterligare klick på denna länk leder vidare till "Öppna informationskartan". Nu öppnar sig ett fönster med alla Västra Götalands kommuner. Här kan Du lätt zooma in det område där Du gjort Dina florafynd genom att använda förstoringsglaset. När Du kommit dit Du vill tas koordinater ut genom att klicka på symbolen "Hämtning av koordinater". 7-siffriga koordinater visas då direkt i rutan, se bilden. Om Du misslyckas kan det bero på s.k. "popupblockerare". Dessa Du undviker genom att samtidigt som Du trycker på symbolen också håller ner Controltangenten, "Ctrl" på tangentbordet.

Du kan också klicka på symbolen "Längdmätning" och få fram avståndet från en given plats t.ex. gården 360 meter NNO Björkestorp, den raka sträckan på kartan nedan.

Nu är det dags att lämna rapporten på den nässelsnärja m.m. som Du hittade vid besöket på Åkerholmen i Dalum.

Har Du varit ute i storskogen eller på myrmarker där det är svårt att veta exakt var Du varit får Du göra det bästa av situationen. Sträva efter att alltid notera vilken noggrannhet Du bedömer att Du har på den angivna koordinaten. I de fall Du vet att Du skall ut i obanad natur är det bättre att ha med en GPS-mottagare.

De koordinater Du hämtat med GPS:n kan Du också utnyttja på GIS-portalen. Genom att klicka på symbolen "Sökning via koordinater" kan Du skriva in Din egen koordinat och se platsen direkt på kartan. Har kan Du också justera koordinaten om Du ser att GPS:ns koordinat hamnat på fel sida en gräns t.ex.

När Du väl bestämt Dig för vad som är bästa lokalangivelse skickar Du in Din rapport till mig antingen på papper med ovanstående uppgifter eller med mail och då gärna i en Excelfil med rubriker enligt nedanstående exempel.

Filen kan laddas ner här.

Min mailadress är antingen sundh.miljo@telia.com eller l.sundh@telia.com

Om Du vill bidra med ytterligare kunskapsuppbyggnad om Sveriges flora rekommenderar jag även rapportering via www.artportalen.se. Här kan Du rapportera alla Dina fynd av flora och fauna och ta ut Dina rapporter i Excelformat och därefter skicka dem till undertecknad. Bifogad manual för rapportering på artportalen har skrivits av bryolog Niklas Lönnell. Anpassningar for kärlväxter har gjorts av undertecknad.

Jag hoppas att jag genom denna artikel inte avskräckt Er från att rapportera. Istället ser jag fram emot många intressanta florarapporter som är lätta att hantera och minimerar tidsåtgång och risker for felaktigheter.

Bästa florahälsningar

Lennart Sundh
Hasselgatan 15
521 30 Falköping
0515-14009, 16759, 0709-667 959


Årets speciella floraväktararter 2007

Några av rödlistans arter for Västergötland är i år föremål for särskild bevakning. Detta gäller rutlåsbräken, kantlök, rosenlök, tistelsnyltrot, klintsnyltrot, glansbräken, brunbräken, rysk drakblomma, kalkbräken, klubbfibbla och uddbräken. Ni som har dessa arter under uppsikt, var särskilt noga med att komma med goda rapporter om dem efter denna sommar.



Calluna
    Callunas omslag genom åren    Senaste numret av Calluna


Uppdaterad 2010-04-11

© Västergötlands Botaniska Förening 1984-2010 www.vbf-botanik.org